360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Výběr z cibéb: Jednička mezi sladkými víny

Výběr z cibéb

To nejsladší z nejsladších – i tak bychom mohli začít náš článek, ve kterém se na řadu dostává výběr z cibéb. Přívlastkové víno vysoké kvality se hodí ke svátečním chvilkám nebo jako skvělé zakončení degustačního menu. Pojďme si osladit život.

Výběr z cibéb a jeho zařazení do klasifikace

Jakostní vína s přívlastkem, mezi která výběr z cibéb patří, stojí v české klasifikaci vín nejvýše. S ohledem na germánský systém třídění vín se výběry z cibéb ocitají na jeho pomyslném vrcholu s cukernatostí hroznů minimálně 32° NM.

Vyzrálost hroznů a obsah přírodního cukru se nejčastěji měří ve vylisovaném moštu normovanými moštoměry. Zatřídění výběru z cibéb a tím i kontrolu odrůdy, původu hroznů, jejich cukernatosti a splnění dalších podmínek musí provést Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Náš tip: Chcete vědět více? Připravili jsme pro vás Průvodce přívlastkovými víny, se kterým se ve světě vín zase o kousek lépe zorientujete.

Co je vlastně cibéba

Cibéba neboli hrozinka je označení pro bobuli révy vinné, která částečně seschla buď přirozenou cestou, nebo v důsledku napadení ušlechtilou plísní – Botrytis Cinerea.

Novodobý původ slova můžeme spatřit v německém výrazu die Zibebe.

Zajímavé je, že výběry z cibéb byly jako zvláštní kategorie vín uznány vinařským zákonem teprve v roce 2004.

výběr z cibéb sklizeň
Sklizeň cibéb probíhá vždy ručně.

Odrůdy, cibéby a výroba sladkého pokušení

Mezi odrůdy, ze kterých se výběr z cibéb vyrábí, patří nejčastěji Pálava, Rulandské šedé, Tramín, Ryzlink vlašský nebo Chardonnay. Právě ty mají v našich vinicích předpoklad k dostatečnému dozrání, a tím dosažení potřebné cukernatosti.

Sběr a výroba výběru z cibéb podléhá přísným pravidlům. Hrozny musejí vždy dozrát či spíše přezrát do požadovaného stadia na vinici a po sběru, který probíhá ručně, nesmějí být již dosušovány.

Proces kvašení probíhá pomalu a vínu je ponecháno výrazné množství zbytkového cukru a střední obsah alkoholu – okolo 10 až 13 %. Výběry z cibéb si obvykle ještě „poleží“ v dubovém sudu, a to jeden až dva roky.

Poznejte botrytické víno: Výběr z cibéb v tom není sám

Jako botrytický výběr (nebo také sběr) můžeme v podstatě označit i jakékoli další víno, které pochází z hroznů napadených výše zmíněnou ušlechtilou plísní – botrytidou. Zároveň ale platí, že ne vždy se jedná o přívlastkové víno. K tomu je zapotřebí splnění ještě dalších podmínek.

Pro vznik plísně a její následující rozšíření na bobulích jsou klíčové vhodné klimatické podmínky: dostatek podzimních dnů bez ranního mrazu a počasí, které střídá mlžné opary s odpoledním sluníčkem. Jinak může plíseň nadělat místo skvělých hrozinek nenapravitelné škody.

S botrytickými víny se setkáme například také v tokajské oblasti nebo ve vyhlášené vinařské krajině Bordeaux, a to konkrétně v Sauternes. V našich terroir je často náročné dostát souhry všech dílčích aspektů pro vznik botrytických výběrů, a proto jejich produkci nelze předem příliš plánovat. I z těchto důvodů jsou to vína, která jsou považována za exkluzivní a vzácná.

Výběru z cibéb svědčí mlha
Vzniku botrytických vín svědčí ranní mlhy.

Víte, že…

Botrytické víno, respektive jeho výroba, bylo objeveno náhodou. Ke konci 18. století došlo v jednom z německých klášterů ke zpracování zdánlivě znehodnocené úrody hroznů, které byly napadeny plísní. Vzniklé víno bylo však překvapivě kvalitní a založilo tak novou tradici botrytického sběru.

Botrytické víno ze Sauternes

Jak už jsme zmínili, oblastí často spojovanou s botrytickými víny je Sauternes. Zdejší krajina totiž představuje pro ušlechtilou plíseň dokonalé podmínky: rovinaté plochy, polohu 80 km od oceánu a soutok dvou řek (Ciron a Garonne), jejichž rozdílné teploty dávají vzniknout ranním mlhám. Mlhy se tu snoubí s teplým sluníčkem – přesně tak, jak je pro vznik kvalitních botrytických vín potřeba.

Vína Sauternes se vyrábí ze tří odrůd: Muscadelle a Sémillon, díky kterým má víno charakteristické aroma, a Sauvignon Blanc, které mu dodává svěžest. Vína Sauternes mají velký potenciál k archivaci a ta nejlepší z nich dokonce vydrží v lahvích celé století.

Nejkvalitnější vína z této oblasti nesou označení Grand Cru Classé nebo Premier Cru Classé a najdete je i v naší nabídce.

Výběr z cibéb – cena za sladkost může být vysoká

Výběr z cibéb je víno velmi extraktivní, plné a sladké, které se vyznačuje sytější barvou. Můžete v něm ucítit tóny medu nebo rozinek a chuť přezrálého ovoce. Má vysoký potenciál k archivaci a jeho buket se poté rozvíjí k botrytickému vyznění.

Jako víno s výrazným zbytkovým cukrem, nejčastěji 100–200 g/l, se hodí třeba k dezertům, vybranému cukroví, ale také k vyzrálým tučným sýrům. Zakoupit ho můžete obvykle v malých lahvích o objemu od 0,2 do maximálně 0,5 l. K jeho výjimečnosti se váže také vyšší cena. Výběr z cibéb si ji ale rozhodně obhájí.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli