360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Když se řekne portské: Historie, výroba a druhy portského vína

Douro, domov portského

Kdo ho jednou ochutnal, možná už nebude chtít jinak. Portské víno vyniká nejen svou vůní a chutí, ale také opojnou silou, která ho činí výjimečným. Právě z tohoto důvodu bývá často podáváno při slavnostních okamžicích, společenských setkáních a hostinách. Pojďme si o něm povědět více.

Co je portské víno?

Portské víno se pyšně řadí mezi největší evropská vína. Jedná se o takzvaně fortifikované (dolihované, dezertní) víno, které patří do stejné rodiny vín jako například sherry, madeira nebo vína typu vermouth.

Domovem portského vína je údolí řeky Douro v severním Portugalsku, kde se vinná réva pěstuje na kopcovitých až hornatých svazích. Jedinečné terroir je tak chráněno před vlhkými atlantskými větry a jsou pro něj typické chladné zimy a horká suchá léta. Jako portské víno může být označováno jedině víno z tohoto regionu, který se již v roce 1756 stal třetím chráněným vinařským regionem (apelací), a to po maďarské oblasti Tokaj a italském Chianti.

Sběr hroznů pro výrobu portského vína probíhá ručně a také jejich zpracování podléhá dávným tradicím – bobule jsou lidmi sešlapávány v obrovských vanách. Přestože se portské pěstuje a zpracovává ve vnitrozemí, k jeho následnému dozrávání dochází ve většině případů v blízkosti Porta (odtud pochází i jeho historický název), odkud se také dále expeduje.

Víte, že… Když se řekne portské, většina si představí sladké červené víno. Pravdou však je, že si portské můžete vychutnat i v suché či polosuché variantě.

Portské víno je vinařský velikán

Portské víno se zrodilo z války

Války přinášejí mnoho škod a ztrát, ale v některých případech z nich může vzejít i něco nového, pro svět dobrého. A právě tak tomu bylo v případě portského vína. Za jeho „objevem“ stojí angličtí obchodníci, kteří jej začali během války o španělské dědictví s Francií v hojné míře exportovat do Británie. První uváděná dodávka vína z Portugalska je datována do roku 1678 a vztahuje se k ní historka, ke které se ještě dostaneme.

Zvýšení cla na dovoz vína z Francie během velmocenského boje, a nakonec i jeho úplná blokáda dala vzniknout novým obchodním příležitostem s portugalským vínem, které však zpočátku narušovala jeho složitá přeprava. Při dlouhých cestách po moři víno ztrácelo na kvalitě a do Anglie se tak dostávalo často i zkažené. Proto se ujal nápad „dolihovávat“ ho vinným alkoholem, aby se prodloužila jeho životnost – a portské bylo na světě!

Víte, že… Jedna z nejznámějších legend připisuje objev portského vína dvěma anglickým obchodníkům, kteří v klášteře města Lamengo ochutnali znamenité víno. Opat jim po dlouhém naléhání prozradil recept založený na dolévání vínovice do právě kvasícího moštu. Psal se již výše zmíněný rok 1678 a obchodníci se chopili své šance.

Výroba portského vína začíná…

Už jsme si řekli, že portské se řadí mezi fortifikovaná vína. Fortifikace je proces, kdy se do vína během jeho výroby přidává čistý alkohol. Může se tak dít v kterékoli fázi, u portského je tomu tak v průběhu fermentace (kvašení). Jakmile mošt dosáhne zhruba 7 % alkoholu, je kvašení zastaveno přidáním čirého destilátu o obsahu alkoholu přibližně 77 % (aquardente).

Mošt se za tímto účelem přelévá do sudů, ve kterých je pálenka již připravena, a víno zde dále ještě dozrává. Zastavení kvašení a přidání čistého alkoholu má za následek zachování přírodní sladkosti z hroznů a navýšení celkového obsahu alkoholu až na 22 % – a právě tato kombinace je pro portské víno charakteristická a činí ho velmi lahodným.

porto domov portského
Porto – domov portského

Portské víno nabízí rozmanitost stylů, chutí i vůní

Mezi hlavní odrůdy určené k výrobě portského vína se řadí šestice Touriga Franca, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Tinta Amarela a Tinto Cão, celkově je jich ale daleko více – povoleno je téměř 50 odrůd.

Dělení portského vína vám může zpočátku trochu zamotat hlavu, proto se ho pokusíme maximálně zjednodušit. První kategorizace zohledňuje způsob zrání a patří sem vína typu ruby a tawny. Druhým hlediskem je pak rozdělení na vína ročníková a vína bez uvedení roku sklizně.

Mezi vína prvního typu patří: Ruby, Ruby Reserva, Late Bottled Vintage (LBV) a Vintage. Je jim společné to, že primárně zrají ve velkých sudech nebo nerezových nádržích bez přístupu vzduchu, a tím si zachovávají svěží ovocnou chuť i vůni, a zároveň rubínovou barvu.

Tawny kategorie zahrnuje vína s označením: Tawny, Tawny Reserva, Tawny datovaná, Crusted a Colheita. Ta naopak procházejí při zrání řízenou oxidací v menších sudech, čímž se dotváří jejich typický charakter, nahnědlý odstín a ořechová příchuť.

Napříč i nad tímto dělením procházejí ročníková vína, mezi nimiž nalezneme Colheity, LBV, vína Garrafeira (hrozny z jedné sklizně), Single Quinta Vintage (z jedné vinice) a Vintage. Další druhy vín se pak skládají z několika ročníků najedou.

Jakkoli se výše uvedené třídění týká červených vín, nalezneme mezi portským i kvalitní bílá vína. Ta se obecně dělí na mladá a stará a podstatný je při jejich kategorizace také obsah cukru určující označení Extra Dry, Sweet a Lágrima.

Ochutnat můžete také růžové portské, které se objevuje v prodeji od roku 2008. Řadí se k typu ruby, ovšem za využití výrobních postupů typických pro růžové víno.

Jak na portské víno při servírování

Portské víno se často podává jako digestiv (bílé naopak jako aperitiv) a jeho ideální teplota při servírování se uvádí 8–14 stupňů, u zralejšího a červeného portského je to okolo 17 stupňů.

Nezapomeňte také na správné skleničky, které mají pro dezertní vína určený speciální tvar, v případě portského je můžete najít pod označením „port“. S výběrem vám pomůže také náš článek zaměřený na to, které sklenky na víno použít a jaké by vám doma neměly chybět.

A co vám bude s portským nejlépe ladit v ústech? Jsou to třeba ořechy, polotvrdé sýry, sušené ovoce, ale také čokoláda. Nebojte se však experimentovat, nebo si portské víno vychutnat samo o sobě. Jeho potenciál je velký a přidat ho můžete i do pokrmů při vaření.

Víte, že: Není portské jako portské…

Na současném trhu se můžete setkat s mnoha víny typu „portské“. Ta pravá vína portugalské produkce jsou ovšem v rámci Evropské unie střežena ochrannou známkou PORTO vztahující se k jejich garantovanému původu. Originální portské víno poznáte také podle specifického kolku na hrdle, který obsahuje nápis „Vinho do Porto“.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli