Jak uchovávat archivní vína a nepřijít o ně
Dostali jste k narozeninám lahev archivního vína třeba z roku vašeho narození? Nebo jste si od vinaře přivezli víno s potenciálem k archivaci? A teď přemýšlíte, jak s ním naložit? To je jednoduché – pokračujte v jeho archivaci. Nelamte si hlavu, pokud nevíte, jak na to. S našimi tipy to hravě zvládnete.
6 jednoduchých pravidel, jak víno správně archivovat
1. Teplota v hlavní roli
Nejen u servírování vína, ale i při jeho archivaci hraje teplota prim. V místnosti, kde archivní víno uchováváte, by se měla pohybovat mezi 10–15 °C. Protože ani jeden teplotní extrém mu neudělá dobře. Když bude vínu zima, může ztratit aroma. Naopak v teple může být jeho vůně zase až moc agresivní. V místnosti by navíc nemělo docházet k výkyvům teplot. Ale nebojte, nemusíte se hned porozhlížet po koupi menšího zámku, jehož komnaty by podmínky splňovaly. Ke skladování vína u sebe doma zvolte takovou místnost, kde je třeba i tepleji, ale bez teplotních výkyvů.
2. Poloha vleže
Archivní víno si rádo poleží. Avšak sklípkovým povalečem je jen z ryze praktických důvodů. Ve vodorovné poloze má stále namočený korek, což je klíčové pro udržení jeho elasticity. Pokud by korek vyschl, do lahve by začalo pronikat větší množství kyslíku. Víno by kvůli oxidaci mohlo předčasně zestárnout, nebo se i dokonce zkazit. Vzpomeňte si proto na naše rady, až příště budete chtít víno do spíže postavit.
3. Pozor na voňavé sousedy
Korek má ještě jednu nepěknou vlastnost – nasává pachy. Dávejte si proto pozor, s čím víno skladujete. S výrazně aromatickými potravinami a látkami se vaše víno kamarádit nebude. Dezinfekci a dalším chemikáliím raději najděte místo v koupelně, stejně tak v okolí svých lahví neskladujte ovoce ani zeleninu.
4. Luxusní víno má rádo vlhkost
Vlhkost, která vínu vyhovuje nejvíc, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je zhruba o 20 % víc, než jaká je doporučená vlhkost v ostatních místnostech. Při takové míře vlhkosti by se ve vašem obýváku líbilo nejen vínu, ale i plísni. Zkuste proto své archivní lahve umístit v ideálním případě do sklepa. Nebo zvažte koupi domácí vinotéky.
5. Vyhněte se tělocviku
Při archivaci vína se usazují drobné částečky na dně. Když se tedy budete vínem často kochat, otáčet ho nebo přemisťovat, částečky se na dně neusadí. Víno tím může přijít o svůj charakteristický buket.
6. Budiž tma
Archivní víno dokáže být pěkně vrtošivé. Nejen že se nerado hýbe, ale ještě nemá rádo světlo. Ani to od sluníčka, ani to od žárovek. UV záření obsažené ve světle totiž urychluje proces zrání a oxidace. Proto se vínu bude nejvíc líbit v místě, které je opakem vašeho ideálu – je temné, chladné a vlhké.
Pokud dodržíte těchto šest pravidel, bude se u vás archivní víno mít jako v bavlnce. S takovou se bez obav můžete pustit do budování vlastní vinotéky plné archivních vín. Pokud nevíte, které lahve do své sbírky zvolit, nechte si doporučit od našeho someliéra.
Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.
1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.
Odesláním e-mailu souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů