Co znamená označení zemské víno?
Slyšeli jste někdy o zemském vínu? Víte, že stejně jako přívlastková vína musí splňovat určitá pravidla? Ne? Nevadí. V tomto článku se dozvíte, co to zemské víno je, jak se vyrábí a že už jste možná opravdu kvalitní zemské víno pili, jen jste o tom nevěděli.
Co je zemské víno?
Zemská vína jsou v podstatě běžná vína, která nemají přívlastek. Abychom však trochu nastínili, o čem je řeč, v krátkosti si vysvětlíme, jak se v České republice dělí vína. Ta se na základě vyzrálosti hroznů dělí do jakostních tříd a přívlastkových kategorií.
Kategorie se určují na základě stupňů v NM. Jeden stupeň se pak rovná jednomu kg přírodního cukru ve 100 l hroznového moštu a rozdělení vypadá následovně:
- víno (dříve také stolní víno) – 10 ⁰NM
- zemské víno – 14 ⁰NM
- jakostní víno: odrůdové – 15 ⁰NM, známkové – 15 ⁰NM
- víno originální certifikace – 15 ⁰NM
- jakostní víno s přívlastkem, které se dále dělí na:
- kabinetní víno – 19 ⁰NM
- pozdní sběr – 21 ⁰NM
- výběr z hroznů – 24 ⁰NM
- výběr z bobulí – 27 ⁰NM
- ledové víno – 27 ⁰NM
- slámové víno – 27 ⁰NM
- výběr z cibéb – 32 ⁰NM
Pokud vás dělení vína podle cukernatosti zajímá do větších detailů, můžete si o něm přečíst samostatný článek.
Co musí splňovat zemské víno?
Zemské víno musí podle zákona splňovat určité parametry. Které to jsou?
Zemské víno se smí vyrábět jen z hroznů, které se vypěstovaly v České republice. Podle toho pak můžete narazit na moravské zemské víno nebo na české zemské víno. Toto označení kromě odrůdy a ročníku najdete na etiketě.
Další parametr není tak přísný jako například u přívlastkových vín. Zemské víno se totiž může vyrobit z hroznů, které mají cukernatost od 14 °NM. Kabinetní víno, s nejnižší cukernatostí u přívlastkových vín, musí mít 19 °NM.
Můžete se setkat také s doslazovanými zemskými víny. Cukr vinaři přidávají před kvašením moštu, a ne do výsledného vína. Cílem není, aby bylo víno sladší, ale aby obsahovalo více alkoholu a bylo chuťově plnější. Pokud se chcete dozvědět, jakou roli hraje cukr při kvašení, začtěte se do článku Jak se liší obsah alkoholu u různých vín.
Zemské víno s přívlastkem?
Tento odstavec vás možná trochu zmate. Mnoho zemských vín by mohlo být přívlastkových, protože splňují jejich kritéria. Pro malá vinařství nebo pro limitované edice je někdy ale lepší, když jsou označená jen jako moravská nebo česká zemská vína. Proces, při kterém se víno zatřiďuje do přívlastkové kategorie, je totiž časově i finančně náročný.
Dalším důvodem může být i to, že někteří vinaři nesouhlasí s rozdělením vína podle cukernatosti hroznů při sběru. Kvalitu vína neurčuje jen cukernatost, ale třeba i vůně, chuť a dlouhá dochuť. Zemská vína tak mohou být velice kvalitní.
Ochutnejte kvalitu
Jedničkou v kvalitních vínech jsou ta archivní. Vyrábějí se totiž z těch nejlepších hroznů a jejich chuť je harmoničtější. V naší nabídce najdete i česká archivní vína.
Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.
1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.
Odesláním e-mailu souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů