360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Champagne: Příběh perlivého vína

Champagne

Šampaňské víno – synonymum pro luxus a eleganci – bývá častým společníkem při důležitých oslavách a jiných významných událostech. V dnešním článku se dozvíte, čím si oblíbený šumivý nápoj vydobyl své místo na výsluní a jaká práce stojí za jeho výrobou.

Kouzlo šampaňského spočívá v jeho jedinečnosti. Pyšnit se přízviskem šampaňské může výhradně šumivé víno produkované za dodržení přísných podmínek v relativně malé francouzské vinařské oblasti Champagne. Je dokonalým aperitivem a výborně se hodí pro párování s pokrmy. Perfektně doplní každou příležitost a oslavu. Své o tom vědí vítězní závodníci Formule 1.

Zajímavost: V Champagne je k nalezení ulice Avenue de Champagne – jedna z nejdražších ulic na světě.

Champagne a jeho cesta k hvězdné esenci

Zásadním způsobem se na úspěchu šampaňského vína podepisuje kombinace chladnějšího počasí a křídového podloží. To výborně odvádí vodu za současného ponechávání dostatku vláhy pro révu. Půda navíc obsahuje vápník, který v hroznech podporuje vysoký obsah kyselin.

Podle legendy objevu šampaňského vína značně napomohl benediktínský mnich Dom Pérignon, a to zcela náhodou. Byl prvním, kdo spojil různá vína a nechal je společně druhotně kvasit. Během druhé fermentace došlo ve směsi k perlení a lahve ve sklepě začaly vlivem bublinek a tlaku vybuchovat. Mnich víno ochutnal a vzápětí jej nadšeně označil jako „esenci hvězd“.

Certifikované odrůdy pro výrobu šampaňského jsou Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Mošt, který z ručně sklízených hroznů vzniká, podléhá velmi přísným kontrolám. Podle zákonu apelace Champagne je pro vylisování 100 litrů moštu zapotřebí 160 kg hroznů.

Oslavte jakoukoliv významnou událost šampaňským vínem z rodinného vinařství Champagne Bouché. Vína zrají v lahvích nejméně čtyři roky a pocházejí z jednoho z nejlepších terroir v regionu.

Zajímavost: Coco Chanel, slavná módní návrhářka, údajně říkávala: „Champagne piji pouze ve dvou případech. Když jsem zamilovaná… a když nejsem.“

Jak se vyrábí šampaňské víno?

Klasická metoda pro výrobu šampaňského se nazývá „Méthode Champenoise“ a je založená na druhotném kvašení vína v lahvích.

Po první fermentaci základního vína dochází k jeho mísení s víny z různých vinic i ročníků – k fázi zvané asambláž.

Následně se při tiráži během plnění do lahví do smíšeného vína přidává tirážní likér, což je směs cukru a kvasinek. Díky tirážnímu likéru dojde k druhotné fermentaci vína v lahvi.

Po dosažení optimální zralosti smíšeného vína je při remuláži setřásán do hrdla lahve kvasniční sediment. Poté může víno další chvíli nerušeně zrát.

Během degorsáže vlivem vytvořeného přetlaku usazené kaly vyletí ven.

Aby byl úbytek vína nahrazen, je lahev doplněna likérem ze směsi základního vína a cukru – tato fáze se nazývá dosáž a ovlivňuje výslednou sladkost vína. Po dosáži víno ještě čas odpočívá.

Rozdělení Champagne podle obsahu zbytkového cukru

Řekli jsme si, že chuť šampaňského vína je ovlivněna zbytkovým cukrem, jehož obsah má na svědomí poslední fáze výroby – tiráž. Podle množství jeho obsahu rozlišujeme následující druhy šampaňského:

Brut nature – po druhotném kvašení již nebyl přidán žádný cukr a jeho obsah je nižší než 3 gramy na litr.

Extra Brut – obsah zbytkového cukru ve víně se pohybuje mezi 0 až 6 gramy na litr.

Brut – obsah zbytkového cukru je nižší než 15 gramů na litr.

Extra dry – obsah zbytkového cukru se pohybuje mezi 12 až 20 gramy cukru na litr.

Demi-sec – zbytkový cukr se ve víně nachází v rozmezí mezi 33 a 50 gramy na litr.

Doux – obsahuje až 50 gramů zbytkového cukru na litr.

Jak můžeme šampaňské víno ještě dělit?

Neročníková Champagne vína vznikají tak, že před druhotnou fermentací se mísí vína z různých ročníků, odrůd a nezřídka rovněž z odlišných vinic. Tím je dosaženo dokonalé harmonie ve výsledné chuti vína.

Výjimku tvoří vína Blanc de Blancs, vyrobená ze 100% odrůdy Chardonnay a Blanc de Noirs, které je vyrobeno pouze z odrůdy Pinot

Noir nebo Pinot Meunieru. Další označení Cépage Meunier nesou vína, která jsou vyrobena čistě z hroznů odrůdy Pinot Meunier.

Ročníková Champagne vína se vyrábí z hroznů, které pocházejí z téhož ročníku. Stále se však jedná o směs různých odrůd a vinic, ze kterých hrozny pocházejí. Ročníková vína jsou vyráběna výhradně z výjimečně kvalitních ročníků.

Cuvée je označení pro šampaňské smíchané ze dvou a více odrůd hroznů vynikající kvality.

Cuvée de Prestige je vyráběno z hroznů z vinic klasifikace Grand Cru.

Rosé Champagne mohou být vína jak ročníková, tak neročníková. Většinou je do růžových šampaňských vín přidáno malé množství nešumivého červeného vína.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli