Médoc: Kouzlo červeného vína z Francie
Francie – kolébka světové gastronomie, dechberoucího umění, ale také věhlasných vinařských oblastí. Z těch pocházejí špičková vína, ceněná po celém světě. Pojďme prozkoumat jednu z nich, prestižní Médoc. Ten je součástí vinařského regionu Bordeaux, o jehož kvalitách jsme už psali.
Z nehostinné bažiny v populární vinařství? I to je Médoc
Rovinatý poloostrov Médoc leží na levém břehu řeky Gironde, jeho severozápadní břehy omývá Atlantský oceán a z jižní strany je ohraničen rozsáhlou lesnatou oblastí Les Landes. Právě proto se ve zdejší půdě stále drží vysoká vlhkost a až do konce 17. století se jednalo o bažinatý kraj náchylný k záplavám, kde by nikoho ani nenapadlo cokoliv pěstovat.
Vše se ale změnilo s příchodem holandských vodních inženýrů, kteří zde vybudovali hluboký odvodňovací kanál. Právě jim vděčíme za Médoc, který známe dnes. Celou oblast se jim tak podařilo odvodnit a zrekultivovat. V místě nehostinných bažin postupně vznikly louky a pšeničná pole.
S rozkvětem oblasti Médoc došlo i k zásadnímu zjištění. Štěrkovitá půda poloostrova vykazovala ideální podmínky pro pěstování vinné révy a na začátku 18. století začaly v oblasti vznikat první vinice. V současné době zdejší vinice produkují především červená vína. Nejběžnější pěstovanou odrůdou révy je Cabernet Sauvignon, kterému sekunduje Merlot.
Zajímavost: Médoc je domovem pro 16 000 hektarů vinic. Zhruba stejné množství hektarů zabírají veškeré vinice na Moravě.
Poloostrov je rozdělen na tři části: Landes du Médoc, Médoc a nejprestižnější Haut-Médoc.
První jmenovaný pokrývá celou západní polovinu poloostrova. Přestože se zde víno nevyrábí, má tato oblast na pěstování révy zásadní vliv. Hluboké borové lesy chrání vinice ve vnitrozemí před chladnými a slanými větry, proudícími od Atlantického oceánu.
Zbylé dvě části nesly původně označení Bas-Médoc („Dolní Médoc“) a Haut-Médoc („Horní Médoc“). Tato označení plynula ze směru toku řeky. Podle názoru vinařské komunity z Bas-Médocu však evokovala v souvislosti s kvalitou vína nadřazenost Horního Médocu nad Dolním. Proto se od používání názvu Bas-Médoc upustilo.
V Médocu nalezneme čtyři prestižní vinařské podoblasti: Pauillac, Margaux, Saint-Estéphe a Saint-Julien. Pojďme se na ně podívat blíže.
Víno z Francie, které si potrpí na originalitu? Ochutnejte Pauillac
Město Pauillac bývalo v minulosti významným přístavem. Jeho vinice leží západně od města podél řeky Gironde a daly vzniknout jedněm z nejslavnějších červených vín na světě.
Celá tato oblast je považována za opravdovou Mekku všech milovníků vína. Právě sem totiž přijíždějí ročně tisíce turistů, aby ochutnaly 18 vín z prestižní kategorie Grand Cru Classé, jejichž domovem jsou právě vinice oblasti Pauillac. Hned 3 z nich dokonce patří podle Grand Cru Classé do nejslavnějších TOP 5 nejlepších vín z Bordeaux.
Vinice zde zabírají rozlohu přes 1 200 hektarů. Kromě vznešeného Chateau Latour z TOP 5, známého nejen výraznou chutí, ale i stabilní kvalitou, daly vzniknout i jednomu z nejslavnějších červených vín na světě, kterým je bezesporu Cabernet Savignon.
Víte, že…? Ve městě Pauillac začíná a končí nejdelší maraton na světě, Marathon du Médoc. Jeho účastníci si oblékají namísto dresů karnevalové kostýmy. Při běhu se neosvěžují vodou, ale vínem.
Margaux – francouzské víno, kterému nechybí houževnatost
Až na jedinou výjimku jsou všechna vína z Margaux červená. Vínům z této podoblasti je připisována výrazná chuť. Za tu vděčí vína z Margaux půdnímu podloží, které je zde odlišné od půdy na zbytku poloostrova.
Pro zeminu v Margaux je typická vysoká štěrkovitost, sem tam i s převahou písku. Aby se tedy rostliny vinné révy dostaly k potřebným živinám a vodě, musí své kořeny zapustit mnohem hlouběji do půdy. Díky tomu se stávají fyzicky silnější a specifické vlastnosti hlubších vrstev půdy odráží ve své nezaměnitelné chuti.
Unikátní víno z Médocu pochází z vinic Saint-Estéphe
Saint-Estéphe je od svého souseda Pauillaca oddělena pouze řekou. Přesto mezi víny, které tyto podoblasti produkují, vznikají výrazné rozdíly. Zdejší půda je méně kamenitá. Dominuje v ní vyšší obsah jílu a vápence, což má za následek horší odvodnění půdy. Dochází tak k pozdějšímu dozrávání révy a vyšší kyselosti vína.
Proto je tato nejseverněji položená vinařská podoblast až ze 40 % tvořena odrůdou Merlot. Ta si se speciálním charakterem půdy rozumí lépe než Cabernet Sauvignon. Hrozny si dlouho uchovávají svou svěžest. Proto se vína z této odrůdy výborně hodí k archivaci.
Francouzské víno ze Saint-Julien: Když na velikosti nezáleží
Oblast Saint-Julien leží v centru Haut-Médocu a se svou rozlohou 896 hektarů je nejmenší podoblastí Médocu – což jí však rozhodně neubralo na ambicích. Téměř každý kousek území je pokryt vinnou révou, s výjimkou pruhu širokého 500 metrů. Ten se nachází na zasypaných březích řeky Gironde.
Čím jsou jednotlivá Chateau blíže k řece, tím mírnější je mikroklima oblasti. To má významný vliv na charakter vín, která tato vinařská podoblast produkuje. Vína ze Saint-Julien vynikají svěží harmonickou chutí a mají výborný potenciál k archivaci. Dobře se zde daří známé odrůdě Cabernet Savignon i Merlot.
Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.
1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.
Odesláním e-mailu souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů