360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Těžká a lehká vína a obsah alkoholu ve víně

bile-a-cervene-vino-s-hrozny

Věděli jste, že síla vína závisí na obsahu alkoholu? A víte, která vína můžeme označit jako těžká? Odpověď naleznete v dnešním článku. Dozvíte se i to, s jakými pokrmy lehká či těžká vína párovat.

Lehké víno poznáte podle nižšího obsahu alkoholu

Představte si horký a slunečný letní den. Jaké víno byste si při posezení na terase nejspíše objednali? Pravděpodobně takové, které byste označili jako „lehké“. Co to ale vlastně znamená a jakými vlastnostmi se lehká vína pyšní?

  • Mají obsah alkoholu do 12,5 %.
  • Vyznačují se jemným charakterem.
  • Obsahují méně tříslovin.
  • Mají světlejší barvu a snadno se pijí.
  • Vyrábí se z hroznů s nižším obsahem cukru.
  • Jsou osvěžující a nepříliš aromatická.
  • Výborně se hodí k lehčím pokrmům.

Jako první volba, když hledáte lehké víno, se nabízí sušší bílé víno. Jak si ale ještě ukážeme, atributy lehkého vína splňují i některá červená vína. Svěží víno si tak může o parném dni vychutnat jak milovník bílého, tak milovník červeného.

sklenice s bílým vínem

Tip na lehké bílé víno

Typickým představitelem bílého lehkého vína je Muller Thurgau. Lehká bílá vína podávejte vychlazená na 10–14 °C. Pokud vás zajímají další doporučené teploty pro servírování vína, nahlédněte do našeho článku o správných teplotách vína.

Tip na lehké červené víno

V případě lehkých červených vín se můžete těšit na svěží, ovocná aromata. Pro jejich výrobu se používají odrůdy s nižším obsahem cukru, které jsou pěstované v chladnějších oblastech – třeba v Burgundsku. Lehké červené víno si nejlépe vychutnáte s grilovanými pokrmy nebo mořskými plody.

Těžká vína mají vyšší obsah alkoholu

Dokonalým protikladem lehkých vín jsou vína těžká, nebo také plná. Mívají vyšší obsah alkoholu a jsou vynikajícím doplňkem těžších pokrmů. Skvěle se hodí třeba i k relaxaci u krbu během dlouhých zimních večerů. Jak je poznáte?

  • Obsahují minimálně 13,5 % alkoholu.
  • Mají intenzivní a komplexní chuť i aroma.
  • Pro výrobu vyžadují vyzrálé hrozny.
  • Třísloviny jsou výraznější.
  • Skvěle doplní tučná jídla.

Tip: Jak při výběru těžké víno poznat? Pokud si nejste jistí, prohlédněte si údaje na vinné etiketě, kde bývá obsah alkoholu uvedený.

sklenka červeného vína stojící na stole vedle nadýchaného bochníku chleba a klobásy

Tip na těžké bílé víno

Mezi těžší vína bývají řazena třeba vína z odrůdy Chardonnay. Plná Chardonnay kombinujte s výraznými jídly, jako jsou steaky či pokrmy z hub.

Plná bílá vína jsou obvykle sladká. Vyrobená mohou být z výběru z hroznů. Hodí se k párování s dezerty. Doplní ale třeba i francouzskou specialitu s názvem „foie gras“ – husí játra.

Víte, že foie gras je řazeno mezi největší gastronomické pochoutky? Nejvyšší příčky si drží společně s lanýži a kaviárem.

Vyzkoušet můžete úžasně sladká a silná tokajská vína, která proslavila maďarské a slovenské vinařství. Technologie jejich výroby ale není jen tak: Seznámit se s ní můžete v našem článku o tokajských vínech.

Tip na těžké červené víno

Pro výrobu plných červených vín se používají velmi vyzrálé hrozny. Víno může být školeno v barikovém sudu, který chuti vína dodává vzácné terciální tóny. Výsledné víno mívá temnou, rubínovou barvu. Hodí se ke kořeněným jídlům – třeba ke zvěřině.

Vyzkoušet můžete silné víno z odrůdy Syrah, třeba z toskánského vinařství Tenuta Montecchiesi. Hrozny jsou zde sklízeny ručně, takže víno je vyrobeno z těch nejlepších bobulí – vinař totiž může kontrolovat jejich kvalitu. Nejlépe si víno vychutnáte v kombinaci s vyzrálými sýry, zvěřinou nebo grilovaným masem.

Máte rádi kompromisy? Vyzkoušejte víno se středním obsahem alkoholu

Na trhu seženete i vína se středním obsahem alkoholu – zpravidla mívají 11,5–13 % alkoholu. V chuti jsou tato vína perfektně komplexní. Alkohol, třísloviny i ovocné tóny jsou dokonale vyvážené.

Stejně jako plná vína, i středně plná bílá vína mají delší dochuť než ta lehká. Jsou elegantní a dokonale harmonická.

Hroznům pro výrobu středně těžkých červených vín se daří třeba v proslulé francouzské vinařské oblasti Bordeaux. Častými představiteli středně plných vín jsou vína z odrůd Merlot. Vyzkoušejte je s pokrmy z ryb nebo třeba s těstovinami.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli