360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Jak postavit sklípek pro archivní vína?

Sklenice červeného vína ve vinném sklípku

„Máte vinný sklep? A mohli bychom ho vidět?“ Pokud o vlastním vinném sklípku teprve uvažujete, pak je právě pro vás určený náš dnešní článek. Dočtete se, jak vybrat místo pro jeho výstavbu a jak v něm archivní lahve bezpečně uchovávat.

Proč je vinný sklep nejlepším místem pro skladování archivního vína?

Milovníci starých vín vědí, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost podmínkám, ve kterých jsou archivní lahve uchovávány. V opačném případě by mohlo dojít ke znehodnocení originálních vlastností vína, zejména jeho chutě a vůně. Archivní vína proto nejsou co do svých potřeb na skladování zrovna nejskromnější. Vyhovuje jim konkrétní teplota a vlhkost, stabilita a tma. Nesvědčí jim vyšší přísun vzduchu, natřásání a skladování ve vertikální poloze.

Dobrá zpráva je, že všechny tyto náročné požadavky mají jedno společné řešení – vinný sklípek. Ten vínu poskytne všechny ideální skladovací podmínky. Svědčí o tom i fakt, že vinný sklep zůstává jako místo pro skladování vína nepřekonán už od starověku.

Vinný sklípek má dvě tváře. Jeho umístění vyberte obezřetně

Nejdůležitějšími parametry pro skladování archivních vín jsou okolní teplota a vlhkost. Teplota by se měla pohybovat mezi 8 a 15 °C a nemělo by docházet k jejím výkyvům o více než jeden stupeň. Mohlo by totiž dojít ke změně tlaku, a tím k posunu zátek v lahvích. Vlhkost by ve sklípku měla být ideálně 60–75 %. Kdyby byla nižší, mohly by korkové zátky vysychat. Tím by víno přišlo do kontaktu vzduchem a začalo by oxidovat.

Při uvažování, jak postavit vinný sklep, zvažte dva druhy sklípků:

  • aktivní
  • pasivní

Pasivní vinný sklep je prostorem, který vhodnou teplotu a vlhkost udržuje pouze tím, že byl promyšleně postaven. Stojí totiž na chladném a vlhkém místě, na kterém nedochází k teplotním výkyvům, a to ani v závislosti na aktuálním ročním období. Díky šikovnému stavaři je rovněž přirozeně odvětráván.

Oproti tomu aktivní vinné sklepy simulují vnitřní podmínky pasivních sklepů pomocí klimatizační techniky.

Degustace vína ve vinném sklípku

Je lepší aktivní, nebo pasivní vinný sklep?

Nelze říct, které řešení je správné a které horší. Obě totiž mají svá pro i proti. Pro výstavbu pasivního sklípku je zapotřebí vše potřebné svědomitě naplánovat, věnovat vysokou pozornost výběru místa i konkrétním stavitelským technikám. Na druhou stranu jejich provoz nic nestojí a při výpadku elektřiny se o svá vína nemusíte obávat.

V případě aktivních sklípků potom tolik nezáleží na jejich umístění, protože o vhodné okolní podmínky se za vás postará promyšlená klimatizace. Je však třeba počítat s vyššími náklady na provoz a údržbu.

Jak postavit vinný sklep, aby dobře sloužil? Stačí dodržet několik zásad

Ideální místo pro vinný sklípek je lepší hledat mimo obytné stavení. Pod budovou, která je vytápěna, bývá totiž vyšší teplota. Sklípek by měl být ve svahu, aby nad sklepem byla alespoň dvoumetrová vrstva zeminy. Pokud se vám ale podaří budoucí sklípek šikovně odizolovat a odvětrat, můžete k jeho výstavbě využít i starý sklep, který máte pod domem. Izolaci je třeba provést pouze od stropu – boční stěny nechte pro vytvoření správného mikroklima neizolované.

Dnes se nejčastěji setkáte s hloubenými sklepy. Podezdívka bývá z cihel, které jsou vypálené – díky tomu se působením tlaku a vlhka nerozpadnou. Pro výstavbu typického oblouku je třeba využít dřevěný půloblouk, který funguje jako opora zděného oblouku do zatvrdnutí malty. Aby se klenba nepropadla, je vhodné využít železobetonové podpěrné prvky. Díky cihlovému obložení do sklípku zapadnou.

Vinný sklep s obloukem

Ve sklípku je možné vybudovat i rozvody pro vodu a elektřinu. Zásuvky a rozvodné skříně je však nutné vybírat s ohledem na vlhkost, která ve sklepě panuje. Co se týče osvětlení, zvolte raději zářivky. Klasické žárovky totiž mohou okolní vzduch ohřívat.

Chystáte se ohromit rodinu či přátele svým nově vybudovaným vinným sklepem? Pozvěte je do něj raději jen na krátkou návštěvu. Malé domácí sklípky nejsou totiž ke konzumaci vína většinou vhodné. Delší pobyt i jedné osoby může ohřívat okolní vzduch a mikroklima ve sklípku tak negativně ovlivnit.

Věděli jste, že velkým vinařským pomocníkem je sklepní plíseň Zasmidium cellare? Daří se jí výhradně tam, kde jsou alkoholové výpary. Napomáhá udržovat vysokou vzdušnou vlhkost, zlepšuje celkové klima sklepa a pozitivně se podepisuje i na chuti vína. Nejčastěji se s ní setkáte v Tokaji, odkud pocházejí věhlasná tokajská vína.

Skladování archivního vína a vinný sklípek: Lahve v něm ubytujte s rozmyslem

Archivní lahve vždy skladujte v poloze naležato. Díky tomu bude korek stále namočený a nezačne vysychat. Výborně vám k tomu poslouží speciální držáky na víno. Ty z kameniny jsou do vlhkého a chladného prostředí sklípku ideální. Na trhu jsou k dostání i nejrůznější kovové regály. Pokud jste však kreativní, můžete si postavit vlastní cihlové. Využít můžete i boxy ze dřeva – zde však hrozí riziko napadení plísní.

Dřevěné regály ve vinném sklípku

Archivní lahve si ve sklípku následně zorganizujte podle vlastní fantazie a preferencí. Můžete mít vína v regálech jednoduše rozdělená podle toho, zda jsou bílá, červená či šumivá. Anebo je rozmístěte podle odrůdy hroznů, ze kterých jsou vyrobena. Jeden regál tak může být vyhrazen pro vína z odrůdy Chardonnay, na dalším se budou vyjímat archivní lahve z odrůdy Cabernet Sauvignon.

Pokud chcete zajít ještě o kousek dál, můžete mít vína srovnaná i podle zemí a regionů. V regálu s francouzskými víny tak například můžete společně uchovávat archivní vína z oblastí Bordeaux a Burgundska.

Řadit vína můžete i podle ročníků. U nás snadno napravíte, pokud vám ve sbírce některý chybí. Máme totiž archivní vína podle ročníků hezky seřazena.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli