4 důvody, proč pít archivní víno
Už jste ochutnali kvalitní archivní víno? V dnešním článku vám prozradíme, proč byste si archivní víno měli pořídit do své vinotéky a jak dlouhé zrání ovlivňuje chuť vína. Věděli jste, že si archivní lahev dokonce můžete nechat uzrát sami?
1. Hlavní důvod, proč vyzkoušet archivní víno, je harmonická chuť
Chuť archivních vín výrazně ovlivňují tzv. terciální chutě. Ty vznikají chemickými procesy mezi cukry, kyselinami a fenolickými sloučeninami. Aby k této reakci ale vůbec došlo, musí víno nějaký čas zrát v lahvi.
Víno se vlivem zrání stává měkčím a ztrácí část svojí kyselinky. Díky tomu je pak méně svíravé a jeho chuť je dokonale harmonická. Terciální tóny se totiž úžasně doplňují s těmi ostatními, díky čemuž je archivní víno komplexní a každý doušek vás překvapí nově rozpoznanými chutěmi.
Už jste někdy slyšeli třeba o lanýžových tónech nebo o aromatu podhoubí? Za ty víno vděčí právě terciálním chutím.
Tip: Pro rozpoznání všech chutí je důležité víno servírovat při vhodné teplotě. Jaká to ale je? Zjistěte to v našem článku o správné teplotě pro víno.
2. Archivní víno obsahuje více kvalitních látek
Recept na elixír věčného mládí bohužel neznáme, podívejte se však na prospěšné látky, které kvalitní víno obsahuje.
- Kvalitní bílé víno obsahuje katalázu. To je enzym, který chrání lidské buňky před stárnutím. Údajně dokonce zmírňuje i šedivění vlasů!
- O červeném vínu se zase traduje, že má vysoký obsah rostlinných antioxidantů. Ty napomáhají snižovat cholesterol a pozitivně působí na krevní oběh.
- Jste-li milovníci bublinek, utužte své zdraví decentním popíjením luxusního šampaňského vína. V něm obsažená kyselina kávová má protizánětlivé a antioxidační účinky.
Mějte však na paměti, že přílišné pití alkoholu se naopak se zdravým životním stylem neslučuje. Proto i pro pití vína nezbývá než zdůraznit: „Všeho s mírou.“
3. Archivní vína jsou vyrobena z kvalitních hroznů
V případě archivního vína se můžete spolehnout na to, že je vyrobeno z kvalitních hroznů. U běžných vín probíhá sklizeň hroznů strojově, kdy jsou hrozny z keřů setřásány. Asi tušíte, že taková technologie není tím nejšetrnějším způsobem sklizně – hrozny mohou být znehodnoceny. To má významný vliv na výslednou kvalitu vína. Naopak při ruční sklizni vinař hrozny citlivě odstřihuje, třídí je – a ty špatné bez milosti odděluje.
4. Chcete porozumět vínům? Pijte ta archivní
První seznámení s archivními víny je jako učit se novou věc. Nejprve trochu tápete a vlastně nevíte, co je správné. Zkoušíte, zjišťujete, chybujete. Učte se rovnou od mistra! Pořiďte si sadu kvalitních vín k archivaci a na pár let se obrňte trpělivostí. Vína otevírejte postupně a hodnoťte, jak čas mění jejich chuť. Víno tak poznáte ve všech jeho životních fázích. Pro uchování dojmů vám pomůže některá z aplikací na víno.
Tip: Máte podnikatelského ducha? Lahve k archivaci využijte jako zajímavý investiční produkt. Zatímco vaše vína nerušeně zrají, jejich hodnota roste. Nezapomeňte ale splnit podmínky, které víno potřebuje k úspěšnému zrání.
I v Evangeliu podle Lukáše je psáno: „Kdo se napije starého vína, nechce nové; řekne: ‚Staré je lepší.‘“ Posuďte to sami a ochutnejte víno z naší nabídky archivních vín.
Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.
1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.
Odesláním e-mailu souhlasíte s Podmínkami ochrany osobních údajů